Než si půjčíte, zjistěte si:
  • Jaký typ úvěru je pro Vás nejvhodnější
  • Na co si dát pozor
  • Jak si půjčit spolehlivě a bez rizik
Upozornění: Informace uvedené na těchto stránkách nemusí být aktuální a mohou být tedy v rozporu se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Infobox - informace k úvěrům

13-11-2013

Víte co je to RPSN? Víte jak se liší americká hypotéka od běžné hypotéky? Říká vám něco zkratka SOLUS nebo CBCB? Víte co je to směnka?

S úvěry a půjčkami souvisí celá řada pojmů a ne všechny z nich mohou být každému zcela jasné. Na této stránce najdete přehled základních pojmů z oblasti financí a úvěrů.

Co je RPSN

Zkratka RPSN znamená v přesném znění „Roční Procentní Sazba Nákladů“. Jedná se o procentuálně vyjádřenou hodnotu částky, kterou skutečně za určitý finanční produkt (zpravidla půjčku) klient zaplatí ročně navíc. RPSN zahrnuje úroky a všechny poplatky, které si daná instituce za půjčku ročně účtuje. RPSN musí být ze zákona uváděno u každého úvěru.

Nesledujte tedy pouze úrok, ale i RPSN, protože právě tento údaj Vám poskytne nejpřesnější informaci o tom, kolik skutečně zaplatíte.

Co je hypotéka

Hypotéka je dlouhodobým úvěrem zajištěným zástavním právem k nemovitosti. Toto právo opravňuje finanční instituci, aby uspokojila své požadavky ze zastavené věci v situaci, kdy klient není schopen úvěr řádně splácet. Buď se jedná o hypotéku účelovou (slouží k financování nemovitosti), anebo hypotéku neúčelovou, tzv. americkou (ručíte nemovitostí, ale můžete ji použít na financování čehokoliv).

Co je americká hypotéka

Americká hypotéka je označení pro neúčelovou hypotéku, kdy je možné si peníze půjčit doslova na cokoliv. Nemusí se tedy jednat o financování nemovitosti, jako je tomu u účelové hypotéky. Můžete si půjčit například na nové auto či na vklad do podnikání. Za půjčené peníze však ručíte nemovitostí.

SOLUS nebankovní registr

SOLUS představuje Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům. Sdružení funguje od roku 1999. V registru se sdružují instituce, které zde přispívají informacemi a zároveň z něj čerpají. Hlavní cílem SOLUS je držet u občanů rozumnou míru zadlužení a předcházet předlužování. Výpis z tohoto registru je možné získat na základě písemné žádosti. V registru se vedou pouze negativní informace, takže pokud obdržíte prázdný výpis z tohoto registru, máte jej čistý.

CBCB bankovní registr

CBCB, čili Czech Bankink Credit Bureau, a.s., je společností, která funguje od roku 2000. Jde v podstatě o databázi, která obsahuje informace o klientech bank – například o jejich bonitě, platební morálce apod. Samotný bankovní registr nerozhoduje o poskytnutí či neposkytnutí půjčky, pouze informuje a na základě toho se banka sama rozhodne.

Co je to směnka

Směnka je obchodovatelným cenným papírem, jednoduchou a rychlou formou úvěru. Směnka funguje jako platební nebo zajišťovací nástroj a jasně určuje závazkové vztahy. Dlužník se v tomto případě zavazuje věřiteli, že přesně v určitý den a na určitém místě zaplatí dlužnou částku. Směnku je možné prodat někomu jinému, přičemž dlužník nemá šanci majitele směnky ovlivnit. Dlužník má pouze povinnost danou částku uhradit tomu, kdo směnku aktuálně vlastní.

Naše tipy

Půjčky pro nezměstnané ihned mohou pomoci těm, kteří zrovna nemají práci a potřebují rychle peníze. Rychlá půjčka ještě dnes je pro ty, kteří na peníze opravdu spěchají. Pokud si požádáte o půjčku do 5000 ihned, budete možná překvapeni její rychlostí a vysokou dostupností.

© 2013 Uvery-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.
Provozovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů. Informace na stránkách mají pouze informativní charakter.