Než si půjčíte, zjistěte si:
  • Jaký typ úvěru je pro Vás nejvhodnější
  • Na co si dát pozor
  • Jak si půjčit spolehlivě a bez rizik

Dlouhodobý investiční produkt

25.9.2023

Dlouhodobý investiční produkt je finanční nástroj, který podobně jako doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění, má hlavní účel zabezpečení občanů na stáří. DIP má vstoupit v platnost 1. ledna 2024, spolu s novelou zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Dosavadní průběžný důchodový systém ( I. pilíř) je do budoucna neudržitelný. Dlouhodobý investiční produkt má jíný princip než fondy penzijního připojištění (transformované fondy) a fondy doplňkového penzijního spoření (účastnické fondy).

Princip dlouhodobého investičního produktu

Pomocí dlouhodobého investičního produktu (DIP) je možné vložit peníze do do různých finančních produktů, které mohou dosáhnout vyššího zhodnocení, současně uplatnit daňové úlevy a obdržet příspěvek od zaměstnavatele. Je to tedy alternativní nabídka k produktům ve III. důchodovém pilíři, tedy k penzijnímu spoření a kapitálovému životnímu pojištění.

Budete si moct vybrat poskytovatele i vlastní investiční strategii a měnit ji podle svých potřeb. DIP je přínosem pro konzervativní i pro dynamické investory.

Prostřednictvím DIP budou své peníze vkládat do širokého portfolia investičních i bankovních produktů například do podílových fondů, akcií či ETF. K dispozici bude mnohom širší paleta finančních nástrojů.

Zaměstnanci i podnikatelé si budou moct odečíst ze základu daně své vklady na DIP až do výše 48.000 Kč za rok. To se při patnáctiprocentní dani z příjmů rovná 7.200 Kč za rok. Částka 48.000 Kč ročně je součtem vašich příspěvků na všechny nástroje (DIP, doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění a investiční životní pojištění).

Na DIP vám může přispívat zaměstnavatel. Z příspěvku stejně jako u penzijka a IŽP se neodvádí sociální a zdravotní pojištění a je to daňový náklad až do částky 50.000 Kč ročně na jednoho zaměstnance. Dále není možné, aby zaměstnavatel zaměstnance ovlivňoval, jakého si má vybrat poskytovatele DIP – mohl by být za to sankciován.

Všechny výnosy i příspěvky zaměstnavatele budou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob a dokonce ani přijaté dividendy nebudou zdaněny.

Na DIP však není možné obdržet přímý státní příspěvek, jako na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření. Podobně jako u penzijního či životního pojištění - také z DIP je možno bez sankcí vybrat peníze nejdříve v 60 letech a to po minimálně 10 letech trvání produktu.

Naše tipy

Nezaměstnaní mohou využí dostupné půjčky pro nezměstnané ihned. Snadná a okamžitá Půjčka bez doložení příjmu je příkladem rychlé a dostupné půjčky pro všechny.

© 2013 Uvery-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.
Provozovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů. Informace na stránkách mají pouze informativní charakter.